Народний Рух України заснований 1989 р. як громадсько-політичне об’єднання “Народний рух України за перебудову”, що сформувалось на основі різних демократичних неформальних груп за зразком народних фронтів у Прибалтиці.
16 лютого 1989 р. газета “Літературна Україна”, з метою громадського обговорення, опублікувала підготовлений ініціативною групою проект Програми й Статуту Руху. Впродовж березня – вересня 1989 р. виникли місцеві осередки та пройшли установчі конференції новоствореного руху в містах та областях України.
Так, 8 червня 1989 р. на зборах представників груп сприяння НРУ, що виникли на той час при чернівецьких неформальних товариствах «Меморіал», «Зелений рух Радянської Буковини», «Товариство української мови ім. Т. Шевченка» та «Оберіг» прийнято резолюцію, в якій серед іншого наголошувалося на необхідності заснування в Чернівцях ініціативної групи НРУ та проведення установчих зборів обласної організації Народного Руху України за перебудову.
13 липня 1989 р. в Чернівцях створено обласну координаційну раду НРУ, а 19 липня – оргкомітет по проведенню обласної установчої конференції НРУ та прийнято відозву «До громадян Чернівецької області».
Установча конференція по створенню Чернівецької регіональної організації Народного Руху України відбулась 26 серпня 1989 р. По її закінченні на території Чернівецького обласного музею народної архітектури та побуту було проведено перший великий мітинг.
8-10 вересня 1989 р. у Києві відбувся Установчий з’їзд за участю 1109 делегатів, який формалізував створення громадсько-політичної організації “Народний Рух України за перебудову”. На з’їзді ухвалено Статут та Програму, обрано керівні органи Руху. Головою Руху став поет та громадський діяч Іван Драч.
9 лютого 1990 р. Рада Міністрів УРСР зареєструвала НРУ як громадсько-політичну організацію. Відстоювання принципів економічного, політичного та ідеологічного плюралізму дозволило на початковому етапі існування Руху об’єднати в його лавах представників різних поглядів та орієнтацій: від комуністів-реформаторів до послідовників інтегрального націоналізму.
У 1990 р. Рух провів низку масових суспільно-культурних акцій: 21 січня 1990 р. організував “живий ланцюг” між Львовом і Києвом, присвячений річниці проголошення дня Злуки УНР і ЗУНР, узяв активну участь у святкуванні 500-ліття запорізького козацтва на Нікопольщині та Запоріжжі (серпень 1990 р.) тощо.
Головною ідеєю Руху завжди була незалежна суверенна Україна. «… Саме Народний Рух відіграв вирішальну роль у проголошенні незалежності Української Держави» (Леонтій Сандуляк, газ. «Молодий буковинець», № 109 від 01.10.2009, с. 6).
Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка «З історії створення та діяльності крайової організації «Народний Рух України за перебудову». Основу експозиції складають документи фонду особового походження «Сандуляк Леонтій Іванович – народний депутат СРСР, професор, завідувач кафедрою зоології і фізіології Чернівецького держуніверситету». В експозиції представлені: декларація та резолюції Установчої конференції по створенню Чернівецької регіональної організації Народного Руху України за перебудову, інформація про кроки Народного Руху в Чернівцях за червень – вересень 1989 року, повідомлення інформаційного бюлетеня Секретаріату Руху «Вісник Руху» за вересень –жовтень 1989 року та фотодокументи з Першого всеукраїнського з’їзду Народного Руху України за перебудову і з Установчої конференції по створенню Чернівецької регіональної організації Народного Руху України.